Obsah stránky

Základní informace

Lidské tělo obsahuje velké množství nejrůznějších biologicky významných látek, které jsou děleny do různých skupin podle nejrůznějších kritérií. V této části jsou popsány jen některé vybrané látky s podrobnějším popisem.


Seznam vybraných biologických látek

Homocystein
Je aminokyselina, která vzniká při normálním metabolismu u lidí a jiných savců z aminokyseliny methioninu. Odbourává se na cystein za pomoci vitaminů B (zvláště vitamin B6 – pyridoxin, vitamin B12 – kobalamin, vitamin B9 – kyselina listová, folát). Existuje hypotéza, že už i mírně zvýšená hladina homocysteinu může přispívat k nemocem krevního oběhu, což se ale zatím neprokázalo. Vysoká hladina homocysteinu není příčinou, ale pouze následkem nedostatku kyseliny listové a vitaminů B6 a B12, které stačí užívat pro snížení jeho hladiny.
Látka (steroidní povahy), která je součástí každé buňky. Většinu si ho organismus vyrábí sám, část pak přijímá ve stravě. Cholesterol se ještě dělí podle velikosti a funkce, například HDL se říká “hodný” (transportuje cholesterol z cév do jater), LDL “zlý” (cholesterol navázaný na bílkovinu – poškozuje cévy). Vše je ještě složitější. Naštěstí nové výzkumy odhalují překvapivé poznatky, které snímají z cholesterolu částečně špatnou pověst.
Cholin
Biologicky významná látka, která byla dříve označována jako vitamin B8. Tělo ho může vytvářet z aminokyseliny methionin za pomoci vitamínu B12 a kyseliny listové. Podílí se na využití tuků a cholesterolu, v organismu je stavební látkou pro acetylcholin, který je hlavním přenašečem nervových vzruchů do mozku. Pomáhá omezovat záněty a podporuje zdravý vývoj plodu u těhotných žen. Mateřské mléko je na něj bohaté, dětský organismus ho využívá na tvorbu nervového systému. Cholin je obsažen například v kapustě, vejcích, játrech, hovězím mase, lososu, květáku, brokolici, kuřecím mase, listové zelenině. Doporučené množství cholinu: děti a kojenci: 125 – 150 mg, děti od 1 do 8 let: 150 až 250 mg, děti 8-13 let: 250 – 375 mg, ženy starší 14 let: 425 – 550 mg, muži nad 14 let: 550 mg, těhotné ženy: 450 – 550 mg, kojící ženy: 550 mg.
Purin
Dusíkatá sloučenina, v čistém stavu krystalická, zásaditá látka. Puriny jsou biologicky významné látky, součásti nukleových kyselin i jiných látek klíčových pro život. V nukleových kyselinách jsou hlavními purinovými bázemi adenin a guanin. Volně v buňkách se nacházejí puriny, které jsou produkty metabolismu purinových bází. Je to zejména xanthin, hypoxanthin a kyselina močová, konečný produkt katabolismu purinů (procesu, při němž z látek složitějších vznikají látky jednodušší). Je vylučována močí.

Zdroje informací

Odkazy

Interní

  • Cholesterol: je látka tukové povahy přítomná v lidském těle. Je součástí každé lidské buňky. Většinu si ho organismus vytváří sám, převážně v játrech, část pak přijímá ve stravě. Pokud jsme zdraví a aktivní a přijmeme cholesterol ve stravě, játra ho neprodukují.
  • Vitamin B6 (pyridoxin): je vitamin rozpustný ve vodě. Pyridoxin je ve 3 formách: pyridoxal, pyridoxol a pyridoxamin. Jsou to látky nezbytné k účinku více než 50 enzymových reakcí (tzv. koenzymy). V organismu vznikají deriváty, které ovlivňují metabolismus aminokyselin a sacharidů. Všechny formy vitaminu B6 se mohou vyskytovat v potravě a jsou vstřebávány do střeva.
  • Vitamin B9 (kyselina listová, folát): je vitamin rozpustný ve vodě. Kyselina listová (vitamin B9, folát), společně s vitaminem B12, je nezbytná pro tvorbu nukleových kyselin a tím i pro syntézu DNA. Účastní se ve všech procesech buněčného dělení, je proto důležitá ve tkáních s vysokou aktivitou.
  • Vitamin B12 (kobalamin): je vitamin rozpustný ve vodě. Je to kolektivní název pro několik sloučenin, které mají jako centrální atom kobalt. Je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby. Podílí se na syntéze DNA. Je nezbytný pro nervový systém a jeho správnou funkci.

Externí

Knihy