Obsah stránky
Základní informace podrobněji
Organismy vyměňují s okolím látky, energii a informace. Zajištění energie, stavebního materiálu a výrobu složek organismu zajišťuje metabolismus, neboli látková a energetická výměna, příjem a zpracování živin (trávení). Celkový energetický metabolismus se rovná součtu energie vydané (práce, teplo) a energie získané (z potravy). Regulace metabolismu se děje změnami enzymové aktivity. Rychlost metabolismu celkově ovlivňují hormony, které koordinují funkce tkání a orgánů.
Energie se v lidském těle ukládá převážně ve dvou zásobních látkách – triacylglycerolech (triglyceridech, TAG – hlavní složka živočišných tuků) a glykogenu (zásobní polysacharid v množství cca 300 – 500 g – u sportovců i více -, z toho 80 – 100 g je v játrech). TAG jsou pro skladování úspornější. Kompletní oxidací 1 g TAG se získá přibližně 38,9 kJ (9,3 kcal), z 1 g sacharidů či bílkovin (proteinů) jen 17,2 kJ (4,11 kcal). Během hladovění se nejdříve odbourají některé plazmatické bílkoviny (např. albumin) a také svalové bílkoviny (proteiny).
Energetická hodnota potraviny je uváděna pro množství 100 g pro možnost vzájemného srovnání. Hodnota získaná spálením se ještě násobí koeficientem 0,85 za předpokladu, že organismus využije z potraviny jen 85 % energie, protože odhadem 15 % je ztráta na její zpracování. Energie potravin se uvádí buď v kilojoulech nebo kilokaloriích. Převodní vztah je 1 kcal = 4,185 kJ.
Uváděné energetické hodnoty jednotlivých potravin je potřeba brát pouze orientačně. Nemusíme se jimi ani řídit, pokud jíme zdravé potraviny s přihlédnutím k individuálnímu metabolismu, životnímu stylu, věku, pohlaví apod.
Funkce v těle
- V každé buňce neustále probíhají četné biochemické procesy. Ze všech zdrojů energie má pro buňky význam pouze energie obsažená v chemických vazbách.
- V buňce energie nevzniká, ani nemizí, pouze se jedna forma přeměňuje na formu jinou. Energie chemických vazeb látek bohatých na energii se v buňce proměňuje na energii mechanickou, elektrickou, světelnou a další.
- Při každé přeměně se část energie změní na tepelnou, kterou pouze živočichové se stálou teplotou těla dokáží využít (homeostáza).
- V buňce probíhají současně následující děje:
- anabolické – syntéza složitějších látek spojená obvykle se spotřebou energie
- katabolické – štěpení složitých látek spojené s uvolňováním energie
Bílkoviny (proteiny)
Bílkoviny (proteiny) – podrobně: například v luštěninách, mase, mléčných výrobcích, obilovinách, rybách, vejcích, zelenině.
- jsou využívány především k obnově a tvorbě vlastních bílkovin
- nelze je získat metabolickou cestou ze sacharidů a tuků (triacylglycerolů), protože jsou zásadním zdrojem dusíku a jako jediné zdrojem esenciálních aminokyselin
- zdroje bílkovin:
- živočišné – obsahují všechny aminokyseliny
- rostlinné – neobsahují vždy esenciální aminokyseliny
- podle funkce lze bílkoviny dělit na:
- enzymy
- zásobní bílkoviny (ovalbumin)
- transportní bílkoviny (hemoglobin)
- ochranné bílkoviny (imunoglobulin)
- kontraktilní bílkoviny (myosin)
- hormony (insulin)
- toxiny (hadí jedy)
- strukturní bílkoviny (kolagen)
Sacharidy
Sacharidy – podrobně (cukry, uhlovodany, uhlohydráty) včetně vlákniny: například v medu, obilovinách, pečivu, ovoci, zelenině.
- rychlý zdroj energie
- rychlé vyčerpání zásob ve formě glykogenu (při aktivním pohybu cca za 1 hodinu, při hladovění se jaterní glykogen vyčerpá během 12–24 hodin)
- nadbytek sacharidů dokáže naše tělo přeměnit následně na triacylglyceroly (TAG), které se ukládají do tukové tkáně
- z trávicího traktu se do krve vstřebává pouze volná glukóza
- sacharidy se dostávají do lidského těla v podobě monosacharidů (glukosa, fruktosa a galaktosa), disacharidů (sacharosa, laktosa, maltosa) i polysacharidů (škrob, celulosa)
- mnohé státy, jako Velká Británie nebo Dánsko, již zavádějí na sladké potraviny daně, protože prokazatelně způsobují závažné civilizační nemoci
Tuky
Tuky (a oleje) – podrobně: například kokosový olej, lněný olej, máslo, olivový olej, přepuštěné máslo /ghí), sádlo.
- zásobní energie v těle – triacylglyceroly (TAG) uchovávají velké množství chemické energie – 1 g bezvodého TAG skladuje 6krát více energie než 1 g hydratovaného glykogenu
- umožňují vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích
- zdroj esenciálních mastných kyselin
Krevní lipoproteiny jsou komplexy lipidů se specifickými bílkovinami (tzv. apolipoproteiny), které se vyskytují v krevní plasmě. Zajišťují transport a distribuci lipidů (triacylglycerolů, steroidních hormonů, vitaminů rozpustných v tucích, cholesterolu, fosfolipidů atd.). Jsou tvořeny jádrem nepolárních lipidů (triacylglyceroly, cholesterol), obklopeným polárními lipidy a apolipoproteiny. Podle obsahu lipidů, který přímo určuje jejich hustotu, dělíme krevní lipoproteiny na:
- chylomikrony: obsah lipidů 99 % – tvoří se v buňkách sliznice tenkého střeva vstřebáním tuku v potravě, normálně nejsou přítomny v krevní plazmě po 12-14 hodinách lačnění
- VLDL: lipoproteiny s velmi nízkou hustotou (Very Low Density Lipoproteins), obsah lipidů 93 % – syntéza VLDL se děje v játrech a je intenzivnější u obézních jedinců, je regulována částečně dietou a hormony a je brzděna vychytáváním chylomikronových zbytků v játrech
- IDL: lipoproteiny se střední hustotou (Intermediate Density Lipoproteins), obsah lipidů 89 %
- LDL: lipoproteiny s nízkou hustotou (Low Density Lipoproteins), obsah lipidů 80 – 75 % – LDL jsou hlavní částice, které přenášejí cholesterol v krevní plazmě, největší část pochází z transformace VLDL, ale některé jsou syntetizovány přímo
- HDL: lipoproteiny s vysokou hustotou (High Density Lipoproteins), obsah lipidů 65 – 50 % – částice HDL jsou syntetizovány v hepatocytech a enterocytech, od svého vzniku procházejí několika stupni vývoje
- VHDL: lipoproteiny s velmi vysokou hustotou (Very High Density Lipoproteins), obsah lipidů 35 – 3 %
Zdroje informací
Odkazy
Interní
- Bílkoviny (proteiny) – podrobně: například v luštěninách, mase, mléčných výrobcích, obilovinách, rybách, vejcích, zelenině.
- Tabulka – Bílkoviny: seznam vybraných 77 potravin a vybraných nutričních hodnot se zaměřením na bílkoviny.
- Esenciální živiny – podrobně: jsou takové, které lidský organismus potřebuje, ale nedokáže si je samo vytvořit (nemohou být syntetizovány v těle – buď vůbec nebo v dostatečném množství) a musí je přijmout v potravě.
- Cholesterol: je látka tukové povahy přítomná v lidském těle. Je součástí každé lidské buňky. Většinu si ho organismus vytváří sám, převážně v játrech, část pak přijímá ve stravě. Pokud jsme zdraví a aktivní a přijmeme cholesterol ve stravě, játra ho neprodukují.
- Kalorie – energetická hodnota potravin: vyjadřuje množství energie, kterou organismus přijme při jejím strávení.
- Sacharidy – podrobně (cukry, uhlovodany, uhlohydráty) včetně vlákniny: například v medu, obilovinách, pečivu, ovoci, zelenině.
- Tabulka – Sacharidy – nejméně ve 100 g: seznam vybraných 107 potravin se zaměřením na nejmenší množství sacharidů ve 100 g a vybraných dalších nutričních hodnot.
- Tabulka – Sacharidy – nejvíce ve 100 g: seznam vybraných 90 potravin se zaměřením na největší množství sacharidů ve 100 g a vybraných dalších nutričních hodnot.
- Trávení (zažívání, digesce): popis metabolického biochemického procesu, jehož cílem je získání živin z potravy.
- Tuky (a oleje) – podrobně: například kokosový olej, lněný olej, máslo, olivový olej, sádlo.
- Tabulka – Tuky: nutriční hodnoty pro vybrané potraviny se zaměřením na tuky, resp. oleje.
- Tuky – seznam vybraných: zde jsou uvedeny vybrané tuky a oleje s krátkým popisem.
- Vitaminy: jsou nutné pro udržení mnohých tělesných funkcí a jsou schopny posilovat a udržovat imunitní reakce, podílejí se na metabolismu bílkovin, tuků a cukrů.
Externí
- https://www.wikiskripta.eu/w/%C3%9Avod_do_ukl%C3%A1d%C3%A1n%C3%AD_energie_v_lidsk%C3%A9m_t%C4%9Ble – WikiSkripta, Úvod do ukládání energie v lidském těle
- http://www.vyzivaspol.cz/energeticka-hodnota-potravin/ – Společnost pro výživu, Energetická hodnota potravin
- https://www.charliehofitness.cz/clanky/co-se-deje-po-snedeni-jidla.php – Charlieho fitnes, Co se děje po snědení jídla?
Knihy
- Mozek v kondici (K280) – David Perlmutter