Obsah stránky
- Základní informace
- Lipidový metabolismus – oficiální hodnoty
- Funkce v těle
- Co zvyšuje cholesterol v těle
- Co snižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol v těle
- Výskyt
- Tipy
- Zdroje informací
Základní informace podrobněji
Cholesterol je steroidní látka (látka tukové povahy) přítomná v lidském těle a v tělech dalších živočichů. Je součástí každé lidské buňky. Většinu si ho organismus vytváří sám, převážně v játrech, část pak přijímá ve stravě. Pokud jsme zdraví a aktivní a přijmeme cholesterol ve stravě, játra ho neprodukují.
Lipidový metabolismus – oficiální hodnoty
Bezpečná hodnota mmol/l | Zvýšené riziko mmol/l | Vysoké riziko mmol/l |
|
---|---|---|---|
Celkový cholesterol | 2,9 – 5,18 | 5,19 – 6,18 | nad 6,19 |
HDL cholesterol | nad 1,2 | pod 0,9 | - |
LDL cholesterol | do 3,4 | 3,4 – 4,1 | nad 4,1 |
Triglyceridy | do 1,95 | 1,95 – 4,0 | nad 4,0 |
- Triglyceridy (triacylglyceroly, TAG): zjednodušeně chápejme jako kapénky tuku, kdy část těchto látek volně proudí krevním oběhem. Podílejí se na hladině celkového cholesterolu v krvi. V lidském těle přenášejí tuky z potravy a zároveň slouží jako zdroj energie. Organismus je dle potřeby využívá pro funkci svalů, zbylou část, jež momentálně neupotřebí, ukládá do tukové tkáně. Jsou tedy jakousi zásobárnou tuku a zároveň fungují jako tepelný izolátor. Problém nastává, jakmile množství triglyceridů v krvi překročí onu magickou hranici hodnoty 2 mmol na litr krve.
- Zvýšená hladina triglyceridů je spojována s výskytem srdečně cévních onemocnění a diabetu. Množství triglyceridů se zvyšuje následkem zvýšeného příjmu cukrů a bílé mouky, fyzickou nečinností, kouřením, nadměrným příjmem alkoholu a nadváhou.
- Hladina samotného cholesterolu není nejlepším ukazatelem rizika srdečně cévních onemocnění a dokonce ani hodnoty LDL a HDL nejsou příliš vypovídající. Mnohem užitečnější je sledovat:
- Lipoprotein (a) (Lp(a)): je složen z LDL cholesterolu a bílkoviny. Zvýšená hladina Lp(a) je významným rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění, a proto mnohem důležitější při vyhodnocování rizika vzniku nemoci.
- C-reactive protein (CRP): je základním ukazatelem zánětu cévních stěn. Hodnoty CRP pod 1 mg v litru krve znamenají nízké riziko. Mezi jedním až třemi mg jde o středně vysoké riziko, hodnoty CRP nad 3 mg znamenají vysoké riziko vzniku srdečně cévních onemocnění.
- Poměr HDL/Cholesterol: ten zjistíme vydělením HDL hodnoty hodnotou celkového cholesterolu. Ideální je hodnota nad 24 %.
- Poměr TG/HDL: ten zjistíme vydělením hodnoty triglyceridů hodnotou HDL. Výsledné procento má být pod hodnotou 2.
Funkce v těle
densita = hustota
- Lipoproteiny: cholesterol se v těle váže na proteiny (bílkoviny) a tvoří s nimi lipoproteiny. Existují následující třídy lipoproteinů podle hustoty:
- Chylomikrony: jsou největší lipoproteinové částice s nejnižší hustotou;
- VLDL cholesterol (very low density lipoprotein – velmi nízkodenzitní lipoprotein): lipoprotein o velmi nízké hustotě, syntetizuje se v játrech a část ve střevech;
- IDL (intermediate density lipoprotein): lipoprotein o střední hustotě;
- LDL cholesterol (low density lipoprotein, nízkodenzitní lipoprotein) – tzv. “zlý” cholesterol: vzniká v játrech, když se cholesterol naváže na bílkovinu. Tvoří velké shluky obsahující váčky s tisíci molekul cholesterolu. V této podobě se cholesterol transportuje krví. LDL cholesterol se vyskytuje v různých velikostech. Zdá se, že větší z nich nejsou problémem, pouze menší částice o vyšší hustotě snadno procházejí cévami a usazují se v jejich stěnách a v případě zoxidování zánětlivě poškozují cévy;
- HDL cholesterol (high density lipoprotein, vysokodenzitní lipoprotein) – tzv “hodný” cholesterol: transportuje cholesterol z cév do jater a tam jej využívá k tvorbě hormonů, žlučových kyselin a vitaminu D, potřebného pro stavbu kostí. Vysoký podíl cholesterolu v séru vázaný v HDL je známkou dobré schopnosti vyloučit nadbytečný cholesterol z organismu;
- Transport v krvi: v krvi je cholesterol přenášen dvěma typy lipoproteinů (speciálními přenašeči pro tuky): LDL a HDL. LDL transportuje cholesterol z jater do cév.
- Součást buněčných membrán.
- Prekurzor mužských i ženských pohlavních hormonů a steroidních hormonů.
- Účast na tvorbě žlučových kyselin, které jsou nezbytné pro trávení tuků. Čím více tuku přijmeme, tím více žluči, tedy i cholesterolu, bude muset naše tělo vytvořit.
- V kůži se po slunečním ozáření přeměňuje na vitamin D.
- Cholesterol je produkován játry vždy právě v takovém množství, které je nezbytné pro okamžité splnění všech funkcí v organismu.
Co zvyšuje cholesterol v těle
- Zvýšený zánět v těle z části způsobuje zvýšený krevní cholesterol.
Léčba
Klasická medicína
Ta považuje cholesterol za hlavního viníka kardiovaskulárních nemocí a farmaceutický průmysl tuto teorii podporuje velkým množstvím léků, které mají hladinu cholesterolu snižovat:
- Statiny:
- léky na snížení hladiny cholesterolu – fungují na principu snížení aktivity (inhibice) jaterních enzymů potřebných při tvorbě cholesterolu, ale současně ochuzují organismus o koenzym Q 10, jehož nedostatek vede k únavnosti, svalové slabosti a bolestem, popř. až k srdečnímu infarktu;
- užívání je spojováno se zvýšením rizika výskytu polyneuropatie (bolestivé poškození nervů v končetinách s následkem zhoršení pohyblivosti), závratí, poškození kognitivních funkcí včetně ztrát paměti, snížení funkce imunitního systému, deprese a jaterních potíží;
- neovlivňují velikost LDL cholesterolu (“zlého”) – menší částice se shlukují a jsou příčinou chronického zánětu.
- Léky zvyšující HDL:
- HDL cholesterolu je několik druhů a ne všechny jsou “hodné”, proto se snaha na zvyšování pomocí léků ukazuje jako nevhodná.
Zdravý životní styl
- pomáhá vždy, nikdy to nevede k nějakým vedlejším nežádoucím účinkům. Nejbezpečnější cestou, jak si zvýšit ty správné varianty dobrého HDL cholesterolu, je zhubnout, hýbat se, přestat kouřit a zvýšit si hladiny hodného cholesterolu konzumací ryb nebo rybího oleje pro obsah omega-3 mastných kyselin.
Co snižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol v těle
- Odborníci na výživu již dlouho vědí, že konzumace mandlí a jiných ořechů (hrst či 1/3 šálku denně) má tendenci ke snížení škodlivého LDL cholesterolu a zvýšení požadovaného HDL cholesterolu.
- V jedné studii vyvolala “mandlová strava” (hrst) příznivější distribuci podtypů HDL cholesterolu a zlepšila schopnost těla vylučovat cholesterol z krevního řečiště. Tyto účinky byly zřejmé z nejasných důvodů pouze u lidí se zdravou hmotností, ne u těch, kteří měli nadváhu nebo obezitu.
- Vlašské ořechy – denně 50 g, nutno skladovat v chladu a temnu a chránit před vzduchem, jinak žluknou.
Výskyt
- Cholesterol je součástí každé lidské buňky.
Tipy
- Nejbezpečnější cestou, jak si zvýšit správné varianty dobrého HDL cholesterolu, je:
- zhubnout (snížit příjem sacharidů);
- hýbat se;
- nekouřit;
- když alkohol, tak velice střídmě;
- konzumace ryb nebo rybí olej pro obsah omega-3 mastných kyselin.
Zdroje informací
Odkazy
Interní
Externí
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Cholesterol – Wikipedie, Cholesterol
- http://www.wikiskripta.eu/index.php/Lipoproteiny – WikiSkripta, Lipoproteiny
- https://www.margit.cz/pomoc/hypercholesterolemie/ – Margit Slimáková, Vysoká hladina cholesterolu
- http://www.osel.cz/2847-je-dobry-cholesterol-dobrym-cholesterolem.html – Osel, Je „dobrý“ cholesterol dobrým cholesterolem?
- https://www.health.harvard.edu/heart-health/an-advantage-of-adding-almonds-to-your-diet – Harvard Health, An advantage of adding almonds to your diet?; 8/2017 (anglicky)