Obsah stránky
Základní informace podrobněji
Vysoce infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2 způsobující až smrt. V současné době nejsledovanější onemocnění. Příznaky začínají 1 až 14 dní po vystavení viru. Přibližně každý pátý nemá příznaky žádné.
K datu nástupu vlády Petra Fialy 17.12.2021 je na Ministerstvu zdravotnictví ČR uvedeno 35 323 úmrtí, tedy za vlády Babiše. K datu 18.09.2022 je zde uvedeno 40 953 úmrtí. Aktuální údaje jsou uváděny zde: https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
Příznaky
Jsou různé, od bezpříznakového stavu až po závažné onemocnění. Často se vyskytující příznaky jsou:
- horečka
- kašel
- únava
- dýchací potíže: dušnost, dýchavičnost – namáhavé a ztížené dýchání s pocitem nedostatku vzduchu
- ztráta čichu
- bolest svalů a kloubů
- zvracení a průjem
Dlouhodobý covid-19 – post-covidový syndrom
Až jedna třetina lidí, kteří prodělali těžší průběh nemoci covid-19, nebo každý čtyřicátý s lehčím průběhem má po něm několikaměsíční následky, které se mohou objevit až tři měsíce po prodělání nemoci. Platí, že čím těžší byl průběh onemocnění, tím je riziko dlouhodobějších obtíží větší. Zdravotní problémy mohou mít nejrůznější podobu, například:
- silná únava
- potíže s dechem: dušnost – namáhavé a ztížené dýchání
- problémy s pamětí: tzv. “mozková mlha”
- dýchací potíže: dušnost, dýchavičnost – namáhavé a ztížené dýchání s pocitem nedostatku vzduchu
- bolesti na hrudi
- bolest svalů a kloubů
- deprese
Tipy
- nechat se očkovat: nejspolehlivější ochrana, pokud nemá člověk nějaký zdravotní problém, proč by se očkovat nemohl. Obranyschopnost se může zvýšit očkováním i těm, kteří již nemoc prodělali.
- fyzický či společenský odstup: vždy zvážit přiměřenost odstupu, který může být kladný (snížení možnosti nákazy) nebo záporný (například zvýšená psychická zátěž, sociální opuštěnost).
- nenechat se zviklat dezinformacemi: nezaměňovat osobní svobodu a právo za anarchii – nezodpovědným chováním můžeme zavinit nejen vlastní smrt, ale dokonce smrt někoho jiného!
Zdroje informací
Odkazy
Interní
- Dezinformace: je opakem pravdivé zprávy, tedy lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti.
- Svoboda: je možnost, případně schopnost volit, rozhodovat a jednat podle své vůle, ať je jakákoli a nést za to přiměřenou odpovědnost.
Externí
- https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19 – Ministerstvo zdravotnictví ČR, Covid-19 – aktuální informace
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Covid-19 – Wikipedie, Covid-19
- https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1003773 – (anglicky) Incidence, co-occurrence, and evolution of long-COVID features – Výskyt, společný výskyt a vývoj dlouhodobých rysů COVID, 28.10.2021