Obsah stránky
Základní informace podrobněji
Růstový hormon (somatotropin, somatotropní hormon, STH) se tvoří v předním laloku hypofýzy/podvěsku mozkovém (adenohypofýze). Jeho sekrece je větší, pokud se vyhýbáme cukrům ve stravě. Přibližně 70 % růstového hormonu je uvolňováno ve spánku, a to zejména po začátku spánku.
Větší množství krevního cukru a následně inzulinu v krevním řečišti potlačuje extrémním způsobem tvorbu růstového hormonu. Tvorbu růstového hormonu stimulují aminokyseliny (arginin), hypoglykemie, glukagon, dopamin, stres a přiměřená svalová aktivita nebo samotný příjem potravy.
Funkce v těle
- Podporuje transport aminokyselin do buněk a zde jejich zabudovávání do bílkovin.
- Celkově působí pozitivně na tvorbu bílkovin.
- Má vliv na játra a ledviny. Pod jeho vlivem dochází k produkci tzv. somatomedinů v játrech, které stimulují růstové ploténky dlouhých i krátkých kostí a tak působí na růst kostí do délky.
- Podporuje rozklad lipidů (lipolýzu – odbourávání tuku uloženého v tukových buňkách) za uvolnění mastných kyselin do krve.
Nedostatek
- Vede k nanismu – malému vzrůstu, který zvláště v dospělosti nemusí být patrný a může se projevit snížením imunitních funkcí.
Nadbytek
- U dětí a mláďat vede ke gigantismu – nadměrnému růstu.
- V dospělosti se projevuje zvětšováním koncových částí těla (zmohutnění lícních kostí, nadočnicových oblouků, nosu, prstů končetin) a orgánů.
- V nadměrném množství vyvolává z dlouhodobého hlediska hyperglykemii – nadměrného množství cukru v krvi.
Výskyt
- Růstový hormon se tvoří v předním laloku hypofýzy/podvěsku mozkovém (adenohypofýze).
Zdroje informací
Odkazy
Interní
- Stres: jedná se o stav organismu, který je jeho obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž, skutečné či domnělé přetížení – fyzické nebo psychické
Externí
- https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AFstov%C3%BD_hormon – Wikipedie, Růstový hormon