Obsah stránky
- Základní informace
- DDD – doporučená denní dávka
- Rozdělení sacharidů podle počtu cukerných jednotek
- Funkce v těle
- Trávení sacharidů
- Výskyt
- Tipy
- Zdroje informací
Základní informace podrobněji
Sacharidy (staré názvy – uhlovodany, uhlohydráty, karbohydráty) – jeden ze tří zdrojů energie. Sacharidy dále dělíme na monosacharidy, disacharidy (ty označujeme pod názvem jednoduché cukry) a polysacharidy (tzv. komplexní cukry).
Na lidský organismus mají všechny druhy cukru (např. kostkový, kukuřičný či javorový sirup, med, fruktóza z ovoce, slazené limonády atd.) stejné negativní účinky. Cukr vyvolává vzestup produkce inzulinu, což vede k ukládání ve formě tuku (zejména nebezpečného břišního). Nikoliv tuk, ale cukr způsobuje obezitu, cukrovku (diabetes) 2. typu, záněty v těle a z toho vyplývající další civilizační nemoci.
Cukr je návykový!
DDD – doporučená denní dávka
Energetická hodnota 1 g sacharidů je přibližně 17 kJ (4 kcal).
Rozdílná doporučení
- v jednom denním jídle by nemělo být víc než 30 g sacharidů (nutné nahradit tuky následujícím způsobem – minimum 35 % tuků, pro udržení optimální hmotnosti 45 %, pro hubnutí až 50-55 %, ale i více, z celkového příjmu energie)
- průměrná denní doporučená dávka je 300-420 g sacharidů (v tom případě se dá očekávat tloustnutí)
Rozdělení sacharidů podle počtu cukerných jednotek
- monosacharidy – jedna cukerná jednotka:
- aldózy – např. glukóza („hroznový cukr“, krevní cukr) – je základním a nejrychlejším zdrojem energie pro všechny tělesné tkáně. Pro některé lidské buňky, zejména pro buňky mozku a červené krvinky, je glukóza jediným zdrojem energie, bez kterého se neobejdou.
- ketózy – např. fruktóza („ovocný cukr“)
- oligosacharidy:
- disacharidy (dvě cukerné jednotky) – např. sacharóza (“řepný cukr“), maltóza („sladový cukr“), laktóza („mléčný cukr“)
- trisacharidy (tři cukerné jednotky) – např. rafinóza
- tetrasacharidy (čtyři cukerné jednotky)
- polysacharidy:
- dlouhodobá zásobárna energie – škrob, glykogen
- nebo mají stavební funkci – celulóza, chitin
Funkce v těle
Léčivé účinky
- zdroj a krátkodobá zásoba energie – glukóza, fruktóza
- zásobní látky – škrob, glykogen, inulin
- stavební materiál – celulóza, chitin
- složky některých složitějších látek – nukleových kyselin, hormonů, koenzymů
- pokud sníme více sacharidů, než je potřeba, inzulin je musí zpracovat – část jich uloží v podobě glykogenu (jakýsi “lidský škrob”), ostatní musí přeměnit na tuk, který je organismus schopen uložit téměř v neomezeném množství
Nedostatek
- úbytek tukových zásob
Nadbytek
- tvorba zubního kazu
- přibývání na váze
Trávení sacharidů
Sacharidy nejsou pro tělo esenciální a běžně se v něm syntetizují (např. z aminokyselin nebo glycerolu). Potravou jsou přijímány hlavně jako polysacharidy (rostlinný škrob, polysacharid živočišného původu je glykogen), disacharidy (sacharóza – řepný cukr, laktóza – mléčný cukr) a monosacharidy (glukóza, fruktóza).
- ústní dutina: zde trávení sacharidů začíná. Zde se škrob a glykogen (polysacharidy) z potravy rozkládají pomocí enzymu amylázy (ptyalinu), který je obsažen ve slinách. Amyláza mění v ústech, jícnu a hltanu polysacharidy na disacharid maltózu.
- tenké střevo: zde se sacharidy dále rozkládají pomocí enzymu amylázy, který tentokrát vylučuje slinivka břišní, i další polysacharidy, opět na disacharid maltózu. Další enzym, maltáza, rozkládá maltózu na dvě molekuly glukózy. V tenkém střevě se však rozkládají i jiné cukry, například enzym sacharáza rozkládá sacharózu na fruktózu a glukózu, laktáza rozkládá laktózu na galaktózu a glukózu. Tyto jednoduché cukry jsou následně vstřebány do krve.
- vstřebávání: jaterní buňky vychytávají glukózu z portální krve, skladují ji jako glykogen (až 60 g/kg jaterní hmoty) nebo přeměňují na lipidy. Při hladovění je z jater glukóza uvolňována po glykogenolýze nebo syntetizována v procesu glukoneogeneze. Ke zpracovávání glukózy jsou jaterní buňky vybaveny specifickými enzymy (glukokinasa, fruktokinasa a galaktokinasa). Játra udržují stálou glykemii (koncentraci glukózy v krvi).
Výskyt
- Tabulka – Sacharidy – nejméně ve 100 g: seznam vybraných 107 potravin se zaměřením na nejmenší množství sacharidů ve 100 g a vybraných dalších nutričních hodnot.
- Tabulka – Sacharidy – nejvíce ve 100 g: seznam vybraných 90 potravin se zaměřením na největší množství sacharidů ve 100 g a vybraných dalších nutričních hodnot.
Tipy
- Vhodnost konzumace sacharidů:
- před sportem: přijatá potrava se přemění na glukózu a dostane se do krevního řečiště přibližně za 1-2 hodiny po konzumaci jídla, je proto vhodnější sacharidy přijímat před sportem, než po něm. S plným žaludkem se ale bohužel sportuje těžko;
- hned po sportovní aktivitě: v této době má tělo nejnižší množství glykogenu ve svalech a játrech a to je správný čas, kdy svalům a játrům můžete dodat glukózu, o kterou přišly při sportu.
- Správné sacharidy jsou obsaženy především v ovoci, zelenině a celozrnném pečivu.
Zdroje informací
Odkazy
Interní
- Glykemie: krevní cukr, koncentrace glukózy v krvi.
- Glykogen: je zásobní polysacharid, zdroj rychlé energie, uložený ve svalech a částečně v játrech.
Externí
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Sacharidy – Wikipedie, Sacharidy
Knihy
- Zhubni díky tukům (K295) – MUDr. Mark Hyman