Obsah stránky
Základní informace
Nerealistická očekávání vedou k frustraci a ta spolehlivě sežehne i dobře fungující vztah. Mnohá z nich mají ale tuhý kořínek, slyšíme je od známých, předávají nám je rodiče. K nejčastějším mýtům patří například ten, že lidé, kteří se milují, dokáží za druhého přemýšlet nebo že všechny hádky vztah ničí.
Přehled mýtů
Dobrý vztah je ten, na němž se nemusí pracovat
- Opak je totiž pravdou – na těch nejsilnějších vztazích je třeba tvrdě pracovat.
- Naše kultura, vzdělávací systém, ani rodičovské modely nás na to, že hodnotný vztah vyžaduje úsilí, nepřipravují.
- Zdravý vztah je jako rozkvetlá zahrada u které ale neočekáváte, že se jí bude takhle dařit bez spousty práce – se vztahem je to totéž.
- Zpozornět byste měli, zjistíte-li, že trávíte víc času tím, že udržujete vztah nad vodou, než tím, že byste si ho užívali.
- Dalším varovným signálem by mělo být, když vyvíjíte úsilí očividně jen vy a vaše polovička nikoli – ve vzduchu musí být cítit, že se snažíte oba dva. Pokud to tak není, tak je potřeba zjistit příčinu.
Když se partneři skutečně milují, bezpečně znají potřeby a pocity toho druhého
- Ani opravdová láska vám nezajistí, že budete vidět do hlavy a duše toho druhého jako otevřeným oknem.
- Jako dospělí jsme zodpovědní za to, že budeme umět naše potřeby a pocity vyjádřit komunikací.
- Kvalita vztahu souvisí s tím, nakolik váš protějšek vašim slovům naslouchá a dokáže je správně interpretovat (tedy stejně jako vy), nikoli nakolik je dokáže sám od sebe znát.
Je-li to skutečná láska, vášeň nikdy nezmizí
- Romantické filmy a romány šíří iluzi, že milujeme-li někoho skutečně z ryzího srdce, bude vztah nesen vášnivou touhou a zamilovaností až do svého konce.
- Zjistíme-li, že vztah začíná stát na jiných základech, jsme zdrceni a vysvětlujeme si to tím, že zkrátka nebyl ten pravý. Jenže chyba, vášeň se vytrácí z každého vztahu.
- Může za to denní rutina a též to, že s tím, jak stoupá zodpovědnost obou dvou, mají páry méně času a energie na toho druhého.
- Neznamená to však, že by vášeň musela zmizet nadobro. Udržet si ji můžete hravostí a kreativitou.
- Vášnivý sex je vedlejším produktem emoční intimity a toho, že si udržíte smysl pro dobrodružství, poznávání nového a pro hravost.
Pořízení si potomka vztah posílí a upevní
- Možná to zní cynicky, ale je to tak, mnohé studie odhalily, že pocit štěstí ve vztahu s každým dítětem klesá.
- Neznamená to, že by se vytrácela láska, ale věci jsou prostě mnohem komplikovanější, proto je na místě být nohama na zemi.
- Realistická očekávání vás na novou rodičovskou roli lépe připraví.
- Budete-li si myslet, že dítě posilní váš vztah, čeká vás tvrdé vystřízlivění.
Žárlivost je dokladem skutečné lásky
- Není, mnohem víc vypovídá o tom, jak si je ten druhý nejistý sám sebou a jak moc mu schází sebedůvěra. To je mimochodem něco, s čím si může poradit jen on sám.
- Můžete dělat, co chcete, ale lék na žárlivost nabídnout nemůžete. Svému protějšku nemůžete nikdy nabídnout takový pocit bezpečí a jistoty, aby ho to uspokojilo a uklidnilo.
- S žárlivostí nikdy nelaškujte a rozhodně se ji nepokoušejte vyvolat.
Hádky vztah ničí
- Spory a půtky samy o sobě neznamenají konec světa. To, co vztahu dává rány, je, když hádky skončí, aniž by se problém vyřešil.
- Záleží samozřejmě na typu neshody. Neférové boje plné sprostých slov, po nichž následuje několikadenní tichá domácnost, vztahu samozřejmě neprospějí. Produktivní konflikty, které mu naopak pomáhají, končí vzájemným rozhodnutím ohledně toho, jak neshodu vyřešit.
- Některé partnerské hádky jsou zdravou formou komunikace a dokonce někdy nutné. Ale ne všechny. Ano, vyčistí se po nich vzduch a často také dojde na usmiřovací sex, to je v pořádku, ale pokud vám oběma hádka ublíží a vztah naruší, tak je něco špatně. To stejné platí, pokud se hádáte denně nebo dokonce i víckrát během dne.
- Po hádce by měla následovat alespoň omluva, a to z obou stran.
- Pokud hádkou začínáte i končíte den, popřemýšlej, jestli ten vztah má cenu. I když se sice milujete, neustálým dohadováním si akorát ubližujete a žijete v neustálém stresu.
- Zkuste si v klidu probrat všechny věci, kvůli kterým je pořád tak dusno. Třeba jsou to opravdu jen maličkosti, a když je změníte, bude po hádkách.
- Při konstruktivní hádce nevytahujeme věci z minulosti a řešíme jen aktuální problém.
Aby byl vztah úspěšný, musí se ten druhý změnit
- Příliš mnoho se věnujeme obviňování toho druhého a příliš moc se ho snažíme změnit – a naopak příliš málo tomu, jak se stát lepšími partnery.
- Odhlédneme-li od extrémních příkladů jako je chronická nevěra či domácí násilí, platí, že na změnu musejí být vždycky dva. A musíme s ní začít vždy nejprve sami u sebe.
Terapie je přiznáním, že vztah je u konce
- Může to tak být, ale nemusí, záleží, jak k terapii přistupujete. Pokud se k ní odhodláte až tehdy, kdy je vše, co bylo ve vztahu dobré, zničeno, pak ano.
- Pokud využijeme terapii včas, pak je preventivním nástrojem, jak nenechat jít věci špatným směrem a zatočit s nimi hned, jak nám začnou trochu přerůstat přes hlavu.
Zdroje informací
Odkazy
Interní
Externí
- https://xman.idnes.cz/myty-ktere-nici-vztah-deti-utuzuji-souziti-a-vasen-nikdy-nezmizi-p90-/xman-styl.aspx?c=A120224_155137_xman-styl_fro – IDnes, Mýty, které ničí vztah